دریافت استعلام

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مدیریت مصرف
     

مدیریت مصرف


 مدیریت مصرف :

مدیریت مصرف شامل مجموعه‌ای از فعالیتهای به هم پیوسته بین صنعت برق و مشترکین آن به منظور تعدیل بار مصرفی مشترک است تا بتوان با کارآیی بیشتر و هزینه کمتر به مطلوبیت یکسانی در زمینه مصرف دست یافت. در این صورت عرضه‌کننده و مصرف کننده به سود بیشتری دست خواهند یافت مدیریت مصرف برق به معنی کاهش میزان تولید و کاستن از رفاه جامعه نیست بلکه هدف کاربرد اصولی و منطقی انرژی و حفظ و حتی افزایش سطح رفاه با مصرف کمتر انرژی است . پس در یک کلام ، هدف از مدیریت مصرف برق افزایش بهره وری مصرف برق است ، نه مجبور کردن مشترکان برق به مصرف کمتر .

بدیهی است واژگان مدیریت مصرف انرژی در مفهوم عام خود دربرگیرنده همه اشکال و انواع انرژی می باشد. با این حال به دلیل گستره کاربرد انرژی الکتریکی در زندگی بشر که ناشی از مزایای متعدد آن می باشد، قسمت عمده فرآیندهای مدیریت مصرف مرتبط با مدیریت مصرف برق می باشد. مدیریت مصرف برق با توجه به استراتژی و اهداف تعیین شده برای آن به دو گروه زیر تقسیم بندی می شود :

1-    مدیریت مصرف انرژی در بخش مصرف (Deman side management)

2-    مدیریت مصرف انرژی در بخش تولید (Supply side management)

 معمولا راهکارهای اجرایی در بخش مصرف بسیار موثرتر ازراهکارهای بخش تولید هستند. معمولا راهکارهای مدیریت انرژی در سمت مصرف بسته به میزان هزینه ای که در پی دارند به سه دسته زیر تقسیم می شوند :

 گروه اول - روشهایی هستند که هزینه ای ندارند مثلا استفاده درست از وسایل و دستگاهها و مراقبت و نگهداری از آنها .

 گروه دوم - روشهایی هستند که هزینه دارند اما این هزینه ها چندان زیاد نیست (روشهای کم هزینه ) مانند تعمیر و نگهداری وسایل ، اندازه گیری میزان مصرف انرژی در دستگاههای مختلف ، عایق کاری لوله ها و کانالها ، اجرای برنامه های آموزشی در خصوص روشهای کاهش انرژی .

 گروه سوم - روشهای پر هزینه هستند . در این روشها باید تغییرات اساسی جهت بهبود مصرف انرژی در دستگاهها ، تاسیسات و ساختمانها بوجود آورد مثلا اگر کارخانه ای کهنه و قدیمی باشد باید در صورت نیاز و امکان صرفه جویی انرژی ، دستگاههای آنرا با دستگاههای نو تعویض کرد یا دستگاههای تکمیلی در جهت جلوگیری از اتلاف انرژی نصب نمود یا اگر ساختمانی کهنه شده باشد باید تمام تاسیسات گرمایش و سرمایش آنرا تعویض کرد .

برخی از عوامل مؤثر بر مصرف:

 الف – عوامل اقتصادی و حقوقی :

        قیمت و بهای برق

       قوانین و مقررات ملی

       شدت انرژی

       بهره وری نیروی کار

 ب – عوامل فنی :

      رشد صنعت برق

       مدیریت بار و حفظ انرژی

       تکنولوژی تجهیزات تولید

       تکنولوژی تجهیزات انتقال و توزیع

       تکنولوژی تجهیزات مصرف

       تولید همزمان برق و گرما

       بازیافت انرژی

       جایگزینی انرژی

 ج – عوامل اجتماعی فرهنگی:

       رشد جمعیت

       فرهنگ مصرف

       تشویق ها و تنبیه ها

 منافع اجرای مدیریت مصرف:

 1.            منافع ملی :

        کاهش آلودگی زیست محیطی

       صرفه جویی در منابع

       جلب رضایت مشترکین.

2.            منافع مشترکین :

  کاهش هزینه ها

  ارتقاء کیفیت سرویس و خدمات دریافتی

  ارتقاء کیفیت و نگهداری تجهیزات

3.            منافع صنعت برق:

        کاهش هزینه های تولید

       بهبود بهره برداری و راندمان

       کاهش هزینه های سرمایه ای

       بهبود خدمت رسانی

 

همه ما مصرف کننده انرژی هستیم و در خانه ، محل کار و رفت و آمدهای خود از یکی ازانواع انرژی استفاده می کنیم . برای آنکه بتوانیم مدیریت مصرف برق را بهتر انجام دهیم لازم است بین این مصرف کننده ها تقسیم بندی صورت گیرد و آنان را به چند بخش تقسیم کنیم . این بخشها عبارتند از :

بخش خانگی ، عمومی ، صنعتی ، کشاورزی ، تجاری و سابر مصارف 

 

چگونگی کاهش هزینه برق مصرفی در وسایل روشنایی

درحال حاضر روشنایی 30 درصد از برق مصرفی منازل را تشکیل می دهد. یعنی حدودا هر یک از ما در بخش روشنایی خانه¬های خود، سالانه 700 کیلووات برق مصرف می کنیم. اگر بتوانیم لامپ های منازل خود را به کم مصرف و LED تبدیل کنیم، این میزان به کمتر از نصف کاهش خواهد یافت و موجب کاهش هزینه های برق مصرفی خواهد شد. لذا در راستای افزایش سطح دانش و اعتلای فرهنگ یهینه مصرف در خصوص نحوه خرید، نصب و راه اندازی و استفاده بهینه از این وسایل برقی خانگی توصیه ها و مطالبی تهیه و ارائه می گردد مطالعه و سپس عمل به این نکات ساده و کاربردی که به آن اشاره می گردد باعث کاهش مصرف و هزینه برق مصرفی این وسیله به میزان 20 درصد خواهد شد.

1- لامپ های کم مصرف ، 80درصد کمتر از لامپ های رشته ای برق مصرف می کنند و 8 برابر آنها نیز عمر می کنند.

2- بیش از 95% برق مصرف شده در لامپ های رشته ای به گرما تبدیل می شود در صورتی که تولید گرما در لامپ های کم مصرف و مهتابی بسیار کمتر است.

3- لامپ ها را روی نقطه ای که مایل به استفاده از آن هستید متمرکز نمایید (بعنوان مثال : هنگام مطالعه از روشنایی موردی نظیر چراغ مطالعه استفاده نمایید. )

4- برای نصب لامپ‎های کم‎مصرف الکترونیکی حتماً از سرپیچ‎های سالم و مرغوب و دارای نشان استاندارد ملی ایران استفاده نمایید.

5- باید توجه داشت که امکان بکارگیری دیمر الکترونیکی برای تنظیم شدت نور و کم سو سازی برای لامپ کم‎مصرف الکترونیکی وجود ندارد و موجب صدمه به آن خواهد شد.

6- لامپ‎های کم مصرف ضد آب نمی‎باشند و چکیدن یا نفوذ آب ( یا بخار آب ) به آن آسیب جدی می‎رساند، بنابراین فقط در فضاهای سرپوشیده و یا زیر سقف باید از آن استفاده شود.

7- به هنگام ترک اتاق یا مکان های دیگر، حتی برای مدت کوتاه لامپ ها را خاموش کنیم.

8- در ساختمان‎ از رنگ‎های روشن و نور طبیعی استفاده کنید تا نیاز به استفاده از روشنایی الکتریکی به حداقل برسد.

9- با پاک کردن گرد و غبار از روی لامپ‎ها و حباب‎ها بر نور آنها بیفزایید. (زیرا یک لایه گردوغبار می تواند 50 درصد کارآیی لامپ را کاهش دهد.)

10- هرچند سال یک بار سیم کشی منزل را توسط یک متخصص کنترل کنید. نقص سیم کشی الکتریکی می تواند سبب بالارفتن مصرف و کم شدن عمر لامپ و سایر وسایل برقی شود.

11- استفاده از روشنایی روز که بهترین نوع روشنایی است در بهداشت روانی ما نیز موثر است. مزایای استفاده از لامپ های کم مصرف

1) کاهش هزینه برق مصرفی زیرا مصرف انرژی الکتریکی هر لامپ کم مصرف حدود 20 درصد مصرف برق لامپ رشته‎ای مشابه است.

2) کاهش میزان سرمایه‎گذاری جهت تأمین تأسیسات تولید و توزیع برق

3) کاهش آلودگی‎های زیست محیطی

4) میزان نوردهی هر لامپ کم مصرف 18 وات، برابر نور حاصل از یک لامپ رشته‎ای معمولی 100 وات می‎باشد.

5) امکان انتخاب رنگ نور (آفتابی، مهتابی، رنگی) بر اساس کاربرد و نیاز مصرف‎کنندگان

 6) کاهش هزینه‎های تعویض لامپ به واسطه عمر طولانی لامپ‎های کم مصرف زیرا طول عمر متوسط یک لامپ کم‎مصرف، حدود 10 برابر عمر متوسط بهترین نوع یک لامپ رشته‎ای می‎باشد.

7) کاهش مصرف برق دستگاه‎های سرمایشی خودکار (کولر گازی و ... ) به دلیل عدم تولید گرمای مزاحم . ایجاد نور کاملاً یکنواخت و بدون لرزش ( به علت فرکانس کار بالا) و در نتیجه خستگی کمتر چشم.

لامپ LED

لامپی است که تکنولوژی آن بر اساس حرکت الکترون ها در یک ماده نیمه هادی و ساطع کردن نور می باشد . بر خلاف لامپهای معمولی ( رشته ای) فیلامانی که بسوزد در آنها به کار نرفته است .

برخی از ویژگی های لامپ LED

طول عمر بسیار بالا ( حدود 50000 ساعت کار مداوم)                                             -  مصرف بسیار پایین ( 80 درصد کمتر از لامپ رشته ای )       - عدم تولید اشعه مادون قرمز و ماوراء بنفش      - رنگ نور مناسب و استاندارد        -   قابلیت خاموش و روشن  شدن مکرر                                   - مقاومت در برابر شوک الکتریکی ، لرزش و ضربه                     -قدرت بالای نوردهی با مصرف انرژی اندک                 -عدم لرزش نور                        -عدم کاهش نوردهی در دماهای مختلف                                -روشن شدن آنی لامپ با حداکثرنور

جدول مقایسه لامپها ( با فرض 6 ساعت کار مفید روزانه)

نوع لامپ                        رشته ای                                     فلورسنت                                            LED

مصرف انرژی                    100 %                                            30%                                            15%

عمر مفید                1000 ساعت (6ماه)                       6000 ساعت(3 سال)                   50000 ساعت( 22 سال )


گردآوری کننده : علی محمدی  گروه مدیریت مصرف

آخرین بروز رسانی : 1391/08/10 13:57:35  تعداد مشاهده : 10657  نویسنده / ویرایشگر : 1

خدمات الکترونیک

 

پیوندها

 

پرداخت قبض .

 

South Khorasan Electrical Distribution Company


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS